Avrupa’nın en eksiksiz klasik metropolü olan Efes, Ege Türkiye’de bulunan antik bir sitedir. MÖ 1. yüzyılda Efes, Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı ile övünen tüm Roma İmparatorluğu’nun en büyük şehirlerinden biriydi. Efes’in harabeleri iyi korunmuş ve büyük bir arkeolojik sit alanı içinde yer alıyor ve bu da onu Türkiye’nin en popüler turistik yerlerinden biri yapıyor.

Efes, MÖ 133’te bir Roma yerleşimi ilan edildi, ancak yaklaşık 200 yıl sonra zirveye ulaşmadı. Bir noktada, şehir Roma Küçük Asya’nın başkentiyken, Efes 250.000’den fazla daimi ikametgahı barındırıyordu. St.Paul, Efes’te yaşadı ve diğer birçok din arasında Hıristiyanlığı teşvik etti. Efes limanının gerilemesi ve üçüncü yüzyılda Germen Gotlarının kentin yağmalanmasıyla Efes gerilemeye başladı.

Yaklaşık 1.500 yıl boyunca Efes unutulmuştu. Bu inanılmaz klasik şehrin kalıntıları, uluslararası bir arkeolog ekibinin kalıntıları ortaya çıkarmaya başladığı 1860’lara kadar dünyadan gizlenmişti. Bugün, Efes’in yüzde 20’sinden daha azı kazıldı, ancak hala dünyanın en büyük erişilebilir arkeolojik alanlarından biri.

Efes’teki en ünlü yapı kuşkusuz Artemis Tapınağı’dır. Tapınak bir zamanlar gezegendeki en büyük tapınaktı ve Efes şehrinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyordu. Ne yazık ki, tapınağın kendisi beşinci yüzyılda büyük ölçüde tahrip edildi, ancak kalıntıları gezmek hala mümkün.

Efes’te en son kazılan cazibe merkezlerinden bazıları ve kesinlikle en popülerlerinden bazıları Teraslı Evler. Bunlar, yaklaşık birinci yüzyılda Efes’in en zengin sakinlerinin evleriydi ve modern Roma tarzında inşa edilmişlerdi.

Dikkat çekici bir şekilde, bazı evlerde sıcak ve soğuk banyolar, mermer zeminler ve hatta ısıtma sistemleri vardı. Duvarlarda sıra dışı sanat eserlerini, mozaikleri ve hatta elle çizilmiş aşk şiirlerini görebilirsiniz.

Ünlü Celsus Kütüphanesi’ni görmeden hiçbir Efes gezisi tamamlanmış sayılmaz. MS 123 yılında inşa edilen kütüphane, bir zamanlar antik dünyanın en büyük kütüphanelerinden biriydi ve İskenderiye ve Bergama kütüphanelerinden sonra üçüncü sıradaydı. Kütüphane restore edilerek iki katlı tasarımı, sütunları ve başlıkları daha kolay görülebilir hale getirildi.

Dört erdemi temsil eden dört heykele hayran olduğunuzdan emin olun. Bunlar şimdi orijinal değil, kopya heykeller olsa da, bilgeliği temsil eden Sophia’yı, bilgiyi temsil eden Episteme’yi, düşünceyi temsil eden Ennoia’yı ve iyiliği temsil eden Arete’yi görebilirsiniz.

Efes’ten sadece iki mil uzakta, birçok ziyaretçinin Efes kalıntılarını keşfetmeden önce veya sonra vakit geçirmeyi tercih ettiği Selçuk kasabasıdır. Selçuk’un merkezinde, bir zamanlar şehre su sağlayan Roma su kemerini durup hayranlıkla izlemek isteyebilirsiniz ya da Efes Müzesi’ndeki koleksiyonları keşfederek bölgenin arkeolojisi hakkında biraz daha bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca pazara göz atabilir veya bölgenin en popüler hediyelik eşyası olan çift düğümlü halıları alabilirsiniz.

Efes Antik Kenti ziyaretlerinde izmir havalimanı araç kiralama hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

efes

Benzer Yazılar

  • Categories: Haber
    İncele & Kirala
  • Categories: Haber
    İncele & Kirala
  • Categories: Haber
    İncele & Kirala