Aradığınız ister tarih, eğlence, kültür veya mutfak olsun, Bodrum’da çok şey var. Ege Denizi’ni çevreleyen çarpıcı Türk sahil şeridinde yer alan güzel plajlar ve turkuaz sular, şehri sıralar ve muhteşem manzaralarından bazılarının tadını çıkarırken güneşte dinlenmek için mükemmel bir yer haline getirir.

Dünyanın antik harikalarından birine ev sahipliği yapan, ziyaret edilecek çok sayıda ilginç tarihi mekanın yanı sıra bazı harika müzeler var. Görülecek ve yapılacak çok şey ile Bodrum, ziyaret etmek için mükemmel bir destinasyondur ve bu harika Türk şehrinin sunduğu her şeyin tadını kesinlikle çıkaracaksınız.

Halikarnas

Bir zamanlar Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Mozole’den geriye kalan tek şey onun kalıntılarıdır; yüzyıllar boyunca, bir dizi depremle yıkıldı. Mezar Kral Mausolus için yapılmış ve görünüşe göre 46 metre yüksekliğe ulaşmış. Fantastik frizleri, güzelliği ve etkileyici mimarisiyle kutlanmasına neden oldu.

St John Şövalyeleri, depremlere ek olarak, Bodrum Kalesi’nin inşasına yardımcı olmak için eski blokların çoğunu ortadan kaldırdı. Kalıntılar, mozolenin en parlak dönemindeki kadar muhteşem görünmese de, neye benzediğini hayal etmenize yardımcı olacak ölçekli bir model kopyası var.

Çarpıcı estetiği o kadar ünlüydü ki, dünya çapında sayısız bina ve anıtın tasarımı bu ünlü türbeye dayanıyordu. Tarihte özel bir yere sahip olan Halikarnas Mozolesi, Bodrum’dayken görülmeye değerdir.

Yahşi Plajı

Uzun kumsalı, cezbedici suyu ve çok sayıda bar, restoran ve mağaza ile Yahşi’de herkesin keyif alacağı bir şeyler vardır. Sahilde dinlenmek günü geçirmek için güzel bir yoldur, ancak oldukça kalabalık olmasına ve ağırlıklı olarak turistlere yönelik olmasına rağmen.

Bir sürü farklı yemek mekanının hemen yanında elverişli bir konumda yer alan bu tesiste, bir dakika yemek yiyebilir ve bir sonraki Ege’nin ılık sularına geri dönebilirsiniz.

Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi’nin içinde bulunan bu harika müze, ziyaret etmek için büyüleyici bir yerdir. Sualtı arkeolojisine adanmış dünyanın en büyük müzesidir. Antik vazolarını, mücevherlerini ve geniş cam eşya koleksiyonunu incelemek, eğitici olduğu kadar ilginç ve dalgaların altında keşfedilen bazı buluntulara şaşırtıcı bir bakış sunuyor.

Antik gemi enkazlarından çok çeşitli keşifler sunan müze, dolaşmak için harika. Aynı zamanda bir Karyalı prensesin mezarının yanı sıra MÖ 14. ila 12. yüzyıllar arasında meydana gelen Miken Çağı’na ait buluntulara ev sahipliği yapan hoş bir eski şapel de sergiliyor!

Bodrum tatilinizi İzmir üzerinden yapacaksanız izmir havalimanı araç kiralama hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

bodrum

Benzer Yazılar

  • Categories: Haber
    İncele & Kirala
  • Categories: Haber
    İncele & Kirala
  • Categories: Haber
    İncele & Kirala